Ved vores generalforsamling i januar lavede vi en lille undersøgelse blandt de fremmødte, den gik på, om de ville sælge deres korn i 2010 for samme pris som i 2009, og det var der ingen der ville, så vi har alle haft en forventning om at prisen skulle stige, men at den gjorde det så meget på så kort tid, det har overrasket de fleste.
I en verden hvor det er politisk ukorrekt at støtte fødevareproduktion, da vil vi til stadighed opleve voldsomme prissvingninger, og det er hver gang dem der knap har råd til mad, der rammes hårdest, mens spekulanterne med det samme øjner en chance for gevinst.
Kan verdens ledere leve med den usikkerhed et ukontrolleret marked medfører, så kan vi som landmænd også, men det kræver at den enkelte følger markedet, og lærer at spotte billige råvarer, og hvornår der er større risiko for, at de stiger end de falder i pris. Mestrer man ikke denne kunst, da kan straffen blive meget hård.
"Med prisstigningerne på korn får vi sandsynligvis ingen tab på landbruget"
Det var udmeldingen fra en af kreditforeningerne, og de får sikkert også ret. I samme åndedrag bør de se på deres politik vedrørende bidragssatser, for de er for alle landmænd steget kraftigt gennem de seneste måneder, så de nu udgør en meget stor del af terminen.
Når vurderingen er, at risikoen for tab er blevet mindre, så bør de komme os i møde og begynde at sænke satserne igen, det vil give os bedre betingelser til igen at tjene penge.
af Claus Clausen, fmd. Landboforeningen Limfjord
Landbo-Limfjord - Resenvej 85 - 7800 Skive - Tlf: 96153000 - Fax: 96153001 - Email: