Der har været afholdt licitation på vores tilbygning til Landbo Limfjord. Alle de indbudte afgav et bud, og vores spænding var stor, da kuverterne skulle åbnes. På murer/tømredelen var der ca. 3 mio. kr. i forskel mellem den dyreste og den billigste, og da vore rådgivere efterfølgende fagligt kunne sige god for Bodilsens bud, så er de nu allerede gået i gang.
Vi forventer at kunne holde investeringen inden for et beløb på 18,5 mio, og for de penge får vi en to etagers bygning med fuld kælder, så der vil blive plads til det antal personer, der i dag har deres arbejde i Landbo Limfjord.
Selvom vi kan præstere en stor grad af selvfinansiering, så må vi for første gang i mange år ud på lånemarkedet for at hente de sidste 7 mio til byggeriet, men på trods af det, så føler vi, at landboforeningen fortsat har en fornuftig økonomi, så både Landbo Limfjord og Landboforeningen kan virke til gavn for områdets landmænd.
Der har været enkelte medlemmer, der har givet udtryk for, om det var nødvendigt at investere, når nu erhvervet er i knæ økonomisk set.
Men vi har et behov for at skaffe mere plads til medarbejderne, vi har fået absolut fordelagtige byggepriser, vi har mulighed for selv at finansiere 60% af investeringen, og vi tror på, at der er en fremtid for landbrugsrådgivningen i denne del af Danmark.
Derfor sætter vi gang i udvidelsen, og vi ser frem til, at vise det færdige resultat frem, og hvis alt går planmæssigt, da vil der være indvielse om 12 mdr.
af Claus Clausen, fmd. Landboforeningen Limfjord
Landbo-Limfjord - Resenvej 85 - 7800 Skive - Tlf: 96153000 - Fax: 96153001 - Email: