Status på digital tinglysning
Status på digital tinglysning
Seneste status på digital tinglysning er, at der pr. 25/11 2009 er 47.000 sager, der ikke er færdigbehandlet ved tinglysningsretten.
Digital tinglysning har medført utrolig lange sagsbehandlingstider, og der er stadig mange af sagerne, som er anmeldt i oktober, der endnu ikke er færdigbehandlet.
Problemet er særligt stort for landbrugssagerne, da disse bliver udtaget til manuel behandling og dermed behandles personligt i tinglysningsretten. Sagsbehandlingstiden tyder desværre på, at der ikke er afsat tilstrækkeligt personale til personlig behandling.
Problemet er særligt stort for så vidt angår arealoverførselssagerne, da tinglysningen ikke har behandlet disse sager i en periode, hvorfor der endnu ikke er eksempler på, at en arealoverførselssag er kommet igennem tinglysningen siden 20. august 2009, hvor den gamle tinglysning ophørte. Vi oplever til gengæld, at enkelte af udstykningssagerne er begyndt at komme igennem tinglysningen.
Status for almindelige parcelhushandler og ejerlejligheder er, at der fra registrering af tinglysningsfuldmagt ved tinglysningsretten kan lyses skøde i løbet af kort tid. Vi oplever dog ofte, at disse sager også bliver udtaget til manuel behandling med lang sagsbehandlingstid til følge.
Vi har pt. ikke mulighed for at sige noget nærmere om hvor lang tid sagsbehandlingen tager, når sagerne bliver udtaget til manuelbehandling, da dette er meget varierende.
Der arbejdes fra Landscentrets side på at få gjort noget ved de utilfredsstillende sagsbehandlingstider.
af ejendomskonsulent cand.jur. Gry Bacher Nielsen
Landbo-Limfjord - Resenvej 85 - 7800 Skive - Tlf: 96153000 - Fax: 96153001 - Email: