Vil du have fradrag i 2008?
Vil du have fradrag i 2008, så husk indskud på etableringskonto inden 15. maj 2009. Meget kort går ordningen ud på, at man sparer op til etablering af selvstændig virksomhed. Fordelen ved dette er, at man får fremrykket et fradrag til nu i stedet for ved etableringen.
Fradraget er et ligningsmæssigt fradrag, som har en fradragsværdi på ca. 33% Vil man have fradrag for indskuddet i 2008, skal indbetalingen være sket inden 15. maj 2009. Fradrag uden indskud kan også lade sig gøre. Men så skal man have etableret sig i tiden fra indkomstårets udløb og inden 15. maj.
Man bør dog også være opmærksom på, at det ud over etableringsåret også er muligt at indskyde de efterfølgende 4 år. Eneste krav er, at der er foretaget indskud inden etableringen.
Nyt - iværksætterkonto
Fra og med indkomståret 2009 er der endnu en mulighed for at spare op til etablering af virksomhed - med øget fradrag.
Fordelen ved denne konto er fradragsværdien, som er øget fra de ca. 33% til 38-59% (afhængig af den personlige indkomst). Man får således med denne ordning et fradrag i den personlige indkomst. Ulempen er fuld modregning af indskuddet ved etableringen, hvor etableringskontoen kun modregnes med 58% af indskuddets størrelse.
Der vil fremover være to konti at holde styr på - og man kan indsætte på begge konti i samme år, hvis man ønsker det.
Om man skal vælge den ene eller den anden konto at indskyde på, vil således afhænge af sin personlige indkomst. Det vil typisk være fornuftigt at anvende iværksætterkontoen, når den personlige indkomst bliver beskattet med topskat. Mens etableringskontoen typisk vil være at foretrække, hvis man betaler bundskat af sin personlige indkomst.
af økonomikonsulent Dan B. Andersen, Landbo Limfjord
Landbo-Limfjord - Resenvej 85 - 7800 Skive - Tlf: 96153000 - Fax: 96153001 - Email: